PARAFIA WITOWO W LATACH 2016 - 2020.


BOŻE NARODZENIE 2020WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNYUroczystość Wszystkich Świętych przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. Wskazuje na hojność Pana Boga i pogłębia nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca. Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) i Dzień Zaduszny (2 listopada) przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.

Modlitwa za zmarłych

Boże, miłosierny Panie, daj duszom sług i służebnic Twoich miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.
Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za dusze sług i służebnic Twoich, za które się modlimy prosząc, abyś je przyjął do społeczności swoich Świętych.
Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusze sług i służebnic Twoich, oczyszczone ze swoich win, otrzymały przebaczenie i wieczny odpoczynek.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen


Dzień Wszystkich Świętych-Dzień Zaduszny-w minionym 10-leciu


Cmentarz – miejsca na których rozpędzony świat się zatrzymuje.
Popatrz jaki tam spokój. I żyjący i zmarli są razem.
„Jak dobrze być razem.”

Mamy potrzebę bycia wspólnotą. Niech złączy nas modlitwa, zaduma i refleksja nad życiem obecnym i przyszłym...

                             „Byłem kim ty jesteś,

                                     będziesz kim ja jestem  

                                           - módlmy się za siebie nawzajem.”
W te dwa dni idziemy na niezwykłe spotkanie - z tymi , którzy już od nas odeszli na wieczny spoczynek. Najpierw doświadczamy tajemnicy "obcowania świętych" by od nich uczyć się "świętego życia". Modlimy się, prosimy ich aby pomagali nam siebie naśladować. Bo świętość jest dla ludzi. Ale pomagamy też zmarłym, aby byli świętymi. Przechodząc alejkami cmentarnymi czytamy wykute w kamieniu prośby o modlitwę. Nie możemy odmówić tym prośbom "zza grobu". Modlimy się za wszystkich zmarłych - to nasz chrześcijański uczynek miłosierdzia.Na cmentarzach w blasku zniczy - które są znakiem naszej modlitewnej obecności przy grobach, tych, których tu złożyliśmy na "wieczny odpoczynek" wszyscy otrzymujemy wspaniałą lekcje o przemijaniu.


2011


2012


2013


2014


Modlitwa za zmarłych

Boże, miłosierny Panie, daj duszom sług i służebnic Twoich miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.
Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za dusze sług i służebnic Twoich, za które się modlimy prosząc, abyś je przyjął do społeczności swoich Świętych.
Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusze sług i służebnic Twoich, oczyszczone ze swoich win, otrzymały przebaczenie i wieczny odpoczynek.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen


2015


2016


2017


2018


2019


DOŻYNKI PARAFIALNE- WSPOMNIENIA MINIONEGO 10-LECIA


Szanując tradycje i zwyczaje wsi kujawskiej po żniwach cieszymy się Czasem Dożynkowym. Dożynkowe dziękczynienie czynimy każdego roku w ostatnią niedzielę sierpnia . Przynosimy do naszej świątyni to co urodziła ziemia, co zebraliśmy z naszych pól: chleby, zboże, owoce warzywa – dary ziemi i w podzięce za plony Bogu modły dziś wznosimy”. Tak wyrażamy naszą radość i nasze dziękczynienie. Świadomi, że „od małej myszki, aż do cesarza wszyscy żyją z gospodarza” szerokim gestem gościnności dzielimy ten bochen chleba pamiętając, że „w nim spracowana ręka rolnika ze szczodrą ręką Boga się spotyka”. Po mszy św. dożynkowy korowód przy muzyce i śpiewie zespołów przechodzi na parking przykościelny, gdzie dożynkowa radość trwa do zachodu słońca. Tak było w minionych latach i miejmy nadzieję, że tak będzie w następnych, kiedy przeminie trudny czas tegorocznej Pandemii...OŚWIADCZENIE PROBOSZCZA PARAFII WITOWOPIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA 2020

WSPOMNIENIA I KOMUNII ŚWIĘTEJ Z MINIONYCH LAT


Zgodnie z tradycją w ostatnią niedzielę maja każdego roku w naszej Parafii Św. Andrzeja Apostoła w Witowie przeżywaliśmy Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Dziś wspominamy tę Uroczystość w ostatnim 10-leciu. Ten Eucharystyczny dzień jest świętem nie tylko w rodzinach dzieci przystępujących do I Komunii Świętej, ale i w całej naszej parafii. Wszystko co pierwsze wymaga uwagi i przygotowania, ale daje nadzieję na lepszą przyszłość. Co roku te piękne chwile Uroczystej Pierwszej Komunii Świętej dają wielką radość nie tylko dzieciom i ich rodzicom, rodzicom chrzestnym czy dziadkom. Ten dzień, dostarcza też wielu wzruszeń wszystkim dorosłym, jest okazją do wspomnień z dzieciństwa i przypomnienia sobie przeżyć związanych z tym tak ważnym dniem w życiu każdego z nas.


prev next
KOŚCIÓŁ WŁOCŁAWSKI W OKRESIE EPIDEMII-AKTUALNOŚCIWIELKANOC W MINIONYCH LATACH


Dawniej to myśmy świętowali, ale kiedy to było? ZOBACZ

Miejmy NADZIEJĘ, że jeszcze będziemy tak świętowali..." Zmartwychwstał Chrystus , Pan mój i NADZIEJA ..."KOŚCIÓŁ WŁOCŁAWSKI W OKRESIE EPIDEMII


ROK DUSZPASTERSKI 2019/2020
B O Ż E  N A R O D Z E N I E  2019

DZWONY KOŚCIELNE I DZWONNICA JAK NOWE


 W 90 rocznicę konsekracji przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Karola Mieczysław Radońskiego, Ordynariusza diecezji Włocławskiej , dzwony kościelne i dzwonnica w naszej parafii, kosztem ofiarnym parafian Witowskich, a staraniem naszego proboszcza ks.Andrzeja Aniszczyka zostały odrestaurowane. Na dzwonnicy zainstalowany został również zdalnie sterowany  system automatycznego pobudzania dzwonów.

Imię pierwszego największego dzwonu
Najświętsze Serce Pana Jezusa”
Waga nominalna tego dzwonu wynosi 450 kg.

Drugi średni dzwon jest dwóch imion
Św. Walenty i Św. Wincenty”
Waga tego dzwonu 270 kg.

Trzeci najmniejszy o wadze 140 kg nosi imię
Św. Andrzej Apostoł”
dla uczczenia pamięci tragiczne zmarłego na początku drugiej wojny światowej w 1939 roku ś.p. Księdza Jana Szafrańskiego zasłużonego proboszcza, staraniem którego został zbudowany Kościół Witowski dodano temu dzwonowi imię
Św. Jan Chrzciciel”

  Nasze trzy dzwony o niepowtarzalnym, pięknym głosie to dzieło Ślaskiej Odlewni Dzwonów we Wrocławiu wykonane w 1947 roku. Przez 90 lat dzwony te informowały  o ważnych wydarzeniach w naszej parafii oraz świątyni parafialnej oraz wzywały wiernych na nabożeństwa. Ku pamięci tamtych wydarzeń publikujemy w całości Akt konsekracji Witowskich dzwonów oraz modlitwę z liturgii obrzędu poświęcenia.

"Boże, tyś rozkazał przez Mojżesza uczynić srebrne dzwony, by ich dźwięk przygotował lud do oddawania Ci czci i składania ofiary. Prosimy Cię, niech te dzwony, uczynione dla Twojego świętego Kościoła, będą poświęcone przez Ducha Świętego, by swym głosem zapraszały wiernych na nabożeństwa. Niech głos ich pobudza pobożność Twojego ludu. Niech przed ich dźwiękiem pierzcha nieprzyjaciel  duszy ludzkiej, ustępują klęski żywiołowe i wszelkie nieszczęścia. Napełnij te dzwony błogosławieństwem. Niech ten głos zaprasza lud Boży do wypełniania nakazów świętej wiary i umacnia go, gdy się zgromadza dla oddania ci należnej czci. Kiedy zaś dźwięki tych dzwonów przedzierać się będzie przez obłoki, niech aniołowie strzegą świętego zgromadzenia Twego ludu. Niech ochrania wiernych i ich duchowych darów Twoja nieustanna opieka." ( z liturgii obrzędu poświęcenia)

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY 2019ZŁOTY JUBILEUSZ 50 LAT POSŁUGI KAPŁAŃSKIEJ

80 rocznica śmierci ks. Jana SZAFRAŃSKIEO

DZIĘKCZYNIENIE ZA TEGOROCZNE PLONYNasze dziękczynienie wyrażamy wobec Boga na niebie i ludzi na ziemi. Dziękczynieniem jest Eucharystia rozpoczynająca Dożynkowe Święto. Przyniesione plony ziemi poświęcone i pobłogosławione modlitwą kapłana, złożone przed ołtarzem w świątyni, są symbolem rolniczego trudu i znakiem Bożej Opatrzności. Podzielenie się nimi świadczy o naszej życzliwości i gościnności wobec bliźnich. Tak też czyniliśmy w Witowie w radosne dożynkowe dziękczynienie w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. Dzieląc się dożynkowymi darami, życzyliśmy sobie, by nikomu nie zabrakło chleba, a kosztując wiejskich przysmaków cieszyliśmy się i bawiliśmy do wieczora.
Chrześcijańskim „ Bóg zapłać” dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie naszego „rolniczego święta”.
prev next
prev next


BOŻE CIAŁO 2019W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w sposób szczególny wyznajemy wiarę w obecność Pana Jezusa w Eucharystii.

Boże Ciało jest świętem Eucharystycznym, a jego głównym przesłaniem jest adoracja – uwielbienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Czynimy to w każdej mszy św., komunii św. ale także przez uroczyste wystawienie i nabożeństwo, oraz procesje.

Procesja Eucharystyczna w Boże Ciało jest znakiem obecności wiary i Kościoła w życiu społecznym, i narodowym. Jest publicznym wyznaniem wiary ludzi wierzących i świadectwem wobec niewierzących i wątpiących.

Człowiek – istota duchowo – cielesna do pełni życia i rozwoju potrzebuje zarówno pokarmu dla ciała i dla ducha.

                              „ Trzeba chleba i trzeba nieba „prev next

1 KOMUNIA ŚWIĘTA 2019


Maj – najpiękniejszy miesiąc poświęcony Matce Bożej piękny jest też świętem naszych kochanych Mam. Właśnie w Dniu Matki 26 maja przeżywaliśmy w naszym Kościele św. Andrzeja Apostoła w Witowie wspaniałą Uroczystość I Komunii św. 11 dzieci.
Po spowiedzi w sobotę narastało napięcie i oczekiwanie dzieci na radosny dzień.Radosne przeżycia już w niedzielny poranek towarzyszyły dzieciom, Rodzicom, Chrzestnym i z pewnością wszystkim, którzy postanowili uczestniczyć w tej uroczystości.

Eucharystyczny dzień był wspaniałym świętem przeżywanym przez dzieci w kościele,a i spotkania rodzinne dawały wiele okazji do radości i uśmiechu. Zadowolenie dzieci cieszyło Rodziców, a szczególnie Mamy w Dniu ich Święta.

Zarówno Dzieciom, jak i Rodzicom zwłaszcza Mamom składamy dobre życzenia i dziękujemy za wszystko co uczynili, by ta uroczystość cieszyła wszystkich zgromadzonych i składamy serdeczne Bóg zapłać.
WIELKANOC 2019

prev next

prev next


BOŻE NARODZENIE 2018


WESOŁYCH...RODZINNYCH...ŚWIĄT


SPOTKANIE OPŁATKOWE W PŁOWCACHW środę (12 grudnia) w Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Płowcach - po raz dziewiętnasty odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe dla starszych i samotnych mieszkańców Płowiec przygotowane przez grono pedagogiczne i społeczność uczniowską miejscowej szkoły.
W środowym spotkaniu udział wzięło; kilkadziesiąt mieszkańców Płowiec i zaproszeni goście, nie obyło bez świątecznych potraw, dzielenia się opłatkiem, życzeń, kolęd, zaś część artystyczną przygotowali najmłodsi mieszkańcy Płowiec na co dzień uczniowie szkoły, którzy wykonali prezenty świąteczne dla starszych i samotnych, jak nadmieniają organizatorzy środowe spotkanie było możliwe dzięki dużemu wsparciu finansowemu dobrodzieja ks. Andrzeja Aniszczyka, proboszcza parafii, oraz pomocy lokalnego samorządu.
prev next
Polski sierpień


Bogaty jest sierpień w historyczne wydarzenie, a tym samym zobowiązuje nas - współczesne pokolenie Polaków do wdzięcznej pamięci o tych co tę historię tworzyli.

Bogaty jest także naszą „Maryjną pobożnością” , gdy wspominamy Maryję Wniebowziętą - 15.08. , czy Czarną Madonnę co

„ … w Częstochowie tron swój wzniosła…” 26.08.

Bogaty jest też pracą na roli, umiłowaniem wiary i tradycji.

W Jubileuszowym Roku 100 – lecia Niepodległości dziękujemy za dar odzyskanej po latach WOLNOŚCI , a w dzień MB Częstochowskiej obchodziliśmy też nasze Dożynkowe dziękczynienie .

Przyniesione dary ziemi, płody roli i chleb - symbol rolniczego trudu złożyliśmy przy ołtarzu, by razem jako wspólnota uczestniczyć w dziękczynnej Eucharystii. Poświęcone modlitwą Kościoła ponieśliśmy w dożynkowym korowodzie i podzieliliśmy się z wszystkimi tym co sami przygotowaliśmy Tak wyrażamy naszą radość i nasze dziękczynienie.
Bogu i ludziom niech będą dzięki.

prev next

prev nextMISJE ŚWIĘTE
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa 2018prev next


PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA 


27 MAJA 2018 R.


   Jak co roku w ostatnią niedzielę maja przeżywaliśmy Uroczystość Pierwszej Komunii św . 23 dzieci z kl. III naszej parafii. W tym roku to Niedziela Trójcy Świętej, w czasie której rozważaliśmy prawdę wiary że Bóg jest Jeden, ale w Trzech Osobach , które są równe.

Wszystko co pierwsze wymaga uwagi i przygotowania, ale daje nadzieję na lepszą przyszłość. Po przeżyciach pierwszej spowiedzi już tylko wielka radość Uroczystej Pierwszej Komunii św. stała się udziałem dzieci, rodziców, ale i dziadków, rodziny i wszystkich, którzy w takich okolicznościach wspominamy tamte piękne chwile.

Zaangażowanie i gorliwość dzieci pozwoliły nam wszystkim przeżyć tę uroczystość. Niech Pan Jezus przyjęty dziś w komunii św. będzie dla tych dzieci Przyjacielem na całe życie .

Tradycyjne ten świąteczny dzień przedłużamy na cały „biały tydzień”.


prev next


NAWIEDZENIE FIGURY ŚW.MICHAŁA ARCHANIOŁA


Św. Michał Archanioł w znaku świętej Figury z Groty Objawień w Gargano w swej „pielgrzymce po ziemi” był obecny 26 i 27 kwietnia 2018 roku w naszym kościele św. Andrzeja Apostoła w Witowie.

Dziękujemy Panu Bogu za ten czas „Mocy i Łaski” i powierzamy się opiece i wstawiennictwu św. Michała Archanioła by był naszym obrońcą i opiekunem  w walce z grzechami, nałogami i ze złym duchem.

    Święty Michale Archaniele

    broń nas w walce.

    Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha

    bądź nam obroną.

    Oby go Bóg pogromić raczył

    pokornie o to prosimy.

    A Ty Wodzu niebieskich zastępów

    szatana i inne złe duchy,

    które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą

    mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
WIELKANOC 2018
prev next

BOŻE NARODZENIE 2017


UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2017


prev next

W PODZIĘCE ZA PLONY 2017 BOGU MODŁY DZIŚ WZNOSIMYprev next

„ Oto bochen chleba…
w nim spracowana ręka rolnika, ze szczodrą ręką Boga się spotyka ...”

Uroczyste dziękczynienie połączone z radosnym świętowaniem towarzyszy nam każdego roku w „niedzielę dożynkową”. Uczestnicząc w Eucharystii wielbimy Stwórcę za dar Bożej Opatrzności nie zapominając o tych co współpracując z Bogiem pracują dla „chleba naszego powszedniego”.

„ Bo choć nasze praca i sianie , Twoje Boże plonowanie…”

Ten chleb przyniesiony do świątyni jest znakiem rolniczego trudu, a jednocześnie symbolem naszego dostatku. Dzieląc się tym poświęconym chlebem, który jest „owocem ziemi pracy rąk ludzkich „ pamiętajmy - „ ręka wyciągnięta z chlebem , niech szuka głodnego”.


BOŻE CIAŁO 2017

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa obchodzona w kościele powszechnym od XIV wieku ma charakter radosnego dziękczynienia.

Jest świętem Eucharystycznym w którego intencją jest adoracja – uwielbienie Jezusa  ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Postępujący za kapłanem niosącym monstrancję z Najświętszym Sakramentem w uroczystej procesji  wierni oddają cześć Jezusowi  i wyznają publicznie  wiarę w Jego obecność pod postaciami chleba i wina.  W polskiej tradycji Święto to obchodzone w czwartek po niedzieli Trójcy  Świętej  gromadzi rzesze wiernych  i  jest obchodzone bardzo uroczyście.

W piątek po oktawie Bożego Ciała przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa , a w sobotę czcimy Niepokalane Serce Maryi.1 KOMUNIA ŚWIĘTA 2017

Tradycyjnie - w ostatnią niedzielę maja przeżywaliśmy podniosłą Uroczystość I Komunii Świętej.

W tym roku wypadła ona w Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Po wielu przygotowaniach, pierwsza spowiedź była ogromnym przeżyciem szczególnie dzieci, ale i rodziców. Radosnej i podniosłe chwile przeżywaliśmy w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10.30.
Do I komunii św. przystąpiło w tym roku 26 dzieci. Uroczystość zgromadziła liczną rzeszę gości, i każdy na swój sposób przeżywał ten czas. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki - MB Fatimskiej, a wspólna fotografia „zatrzymała” na zawsze radość  wszystkich dzieci.


Wielkanoc 2017.
To radosne Święto - Święto Życia, Nowego Życia, Które promieniuje na cały rok .
Posypawszy głowy popiołem w Środę Popielcową przechodziliśmy od stacji do stacji nosząc za Chrystusem Krzyż swoich obowiązków, trosk, zmartwień i cierpienia.
Zatrzymaliśmy się w Rekolekcyjny Czas by zobaczyć co trzeba naprawić w relacjach z Bogiem i człowiekiem. Na Krzyżowej Drodze chciałem być Szymonem, albo Weroniką - może zabrakło sił, odwagi. To takie proste a zarazem trudne.

Niedziela Palmowa wprowadziła nas w Tydzień wielkich wydarzeń zbawczych.
W Wielki Czwartek przy Chrystusowym Stole tworząc wspólnotę dziękowaliśmy za Sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa.
W ciszy i poście przezywaliśmy Wielki Piątek adorując Krzyż Chrystusa.
A gdy zapadła grobowa cisza trwaliśmy w wieczornej modlitwie świadomi ,że i nam trzeba będzie przyjść przez otchłań śmierci.
Ale nie tracę nadziei, i  wierzę że podobnie jak Chrystus - i ja zmartwychwstanę.
Idę więc razem z niewiastami w poranek Wielkanocny by powtórzyć za Magdaleną " Widziałam Pana..."

a spotkawszy Go trzeba nam Iść i głosić-
                                              Chrystus Zmartwychwstał.
                                              Alleluja


      Radość i Nadzieja
      jaką niesie za sobą 
      Zmartwychwstanie Pana Jezusa
      niech trwa przez cały rok.


PARAFIA WITOWO 2016 /2017 W LICZBACH


Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Witowie, należy do dekanatu piotrkowskiego, jednego z 33 dekanatów na terenie diecezji włocławskiej - będącej jedną z trzech diecezji kościoła rzymskokatolickiego w metropolii gnieźnieńskiej . Metropolia gnieźnieńska to jedna z 14 metropolii obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim, najstarsza w Polsce. Parafia w Witowie powstała w wieku XIII

Obecna wspólnota parafialna Parafii Witowo, obejmuje rodziny katolickie zamieszkałe w miejscowościach; Czarnocice, Grodziska, Faliszewo, Powałkowice, Płowce, Pścinno, Pścininek, Samszyce, Sadłużek, Sadłóg, Torzewo, Wandynowo, Witowo, Witowo Kolonia, Witowo Nowe.

Według danych po kolędzie 2016/2017

Liczba mieszkańców na terenie parafii – 1 800 osób,

- liczba małżeństw katolickich – 445,

- liczba osób poza parafią i za granicą - ok. 100,

- liczba dzieci 0- 6 lat – 90,

- liczba odwiedzonych rodzin (domów) w czasie kolędy– 500,

Według danych z liczenia wiernych 16.10.2016 r.

Liczba obecnych na niedzielnej Mszy św.

              - dominicantes- 29 % / ogółu mieszkańców parafii/

Liczba przystępujących do komunii św .

             - communicantes- 25% /obecnych na Mszy św./

W okresie roku 2016 Sakramenty św. przyjęło:

Sakrament chrztu św. przyjęło – 19 osób,

Sakrament małżeństwa przyjęło – 12 małżeństw,

Sakrament bierzmowania przyjęły – 92 osoby / lata 2012-2016/,

Do Pierwszej Spowiedzi i Komunii św. przystąpiło – 12 osób w tym 7 dziewczynek i 5 chłopców,

Na wieczny odpoczynek na cmentarzu parafialnym w Witowie spoczęło - 25 osób.

Podsumowując 2016 rok należy podkreślić, że
w ostatnich trzech latach liczba mieszkańców naszej parafii zmniejszyła się o 70 osób . Ponadto  zwiększa się liczba osób, które - ze względu na naukę lub pracę, przebywają czasowo w innych miejscowościach, w tym poza granicami kraju.


Boże Narodzenie 2016


CHRYSTUS WODZEM, CHRYSTUS KRÓLEM, CHRYSTUS WŁADCĄ NAM

INTRONIZACJA JEZUSA CHRYSTUSA W POLSCE

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana będzie miał miejsce 19 listopada 2016 r. w Krakowie-Łagiewnikach. Dzień później 20 listopada 2016 r. w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, zostanie dokonany we wszystkich kościołach w Polsce. To zwieńczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

19 LISTOPADA W KRAKOWIE, 20 LISTOPADA W PARAFIACH

„We wszystkich świątyniach Kościoła katolickiego w Polsce, każdy będzie mógł osobiście i razem z domownikami, we wspólnocie zgromadzenia liturgicznego, dokonać aktu przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Oczywiście owocność naszego włączenia się w Jubileuszowy Akt będzie zależała od wcześniejszego przygotowania swego wnętrza i zaangażowania, od obudzenia naszej wiary”

Komunikat KEP w sprawie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana

***

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą [wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi], by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród.

Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie.

Pragnąc uwielbić majestat Twej potęgi i chwały, z wielką wiarą i miłością wołamy: Króluj nam Chryste!

–   W naszych sercach – Króluj nam Chryste!

–   W naszych rodzinach – Króluj nam Chryste!

–   W naszych parafiach – Króluj nam Chryste!

–   W naszych szkołach i uczelniach – Króluj nam Chryste!

–   W środkach społecznej komunikacji – Króluj nam Chryste!

–   W naszych urzędach, miejscach pracy, służby i odpoczynku – Króluj nam Chryste!

–   W naszych miastach i wioskach – Króluj nam Chryste!

–   W całym Narodzie i Państwie Polskim – Króluj nam Chryste!

Błogosławimy Cię i dziękujemy Ci Panie Jezu Chryste:

–   Za niezgłębioną Miłość Twojego Najświętszego Serca – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

–   Za łaskę chrztu świętego i przymierze z naszym Narodem zawarte przed wiekami – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

–   Za macierzyńską i królewską obecność Maryi w naszych dziejach – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

–   Za Twoje wielkie Miłosierdzie okazywane nam stale – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

–   Za Twą wierność mimo naszych zdrad i słabości – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

Świadomi naszych win i zniewag zadanych Twemu Sercu przepraszamy za wszelkie nasze grzechy, a zwłaszcza za odwracanie się od wiary świętej, za brak miłości względem Ciebie i bliźnich. Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i wszystkich jego spraw.

Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa:

–   Przyrzekamy bronić Twej świętej czci, głosić Twą królewską chwałę – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

–   Przyrzekamy pełnić Twoją wolę i strzec prawości naszych sumień – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

–   Przyrzekamy troszczyć się o świętość naszych rodzin i chrześcijańskie wychowanie dzieci – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

–   Przyrzekamy budować Twoje królestwo i bronić go w naszym narodzie – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

–   Przyrzekamy czynnie angażować się w życie Kościoła i strzec jego praw – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

Jedyny Władco państw, narodów i całego stworzenia, Królu królów i Panie panujących! Zawierzamy Ci Państwo Polskie i rządzących Polską. Spraw, aby wszystkie podmioty władzy sprawowały rządy sprawiedliwie i stanowiły prawa zgodne z Prawami Twoimi.

Chryste Królu, z ufnością zawierzamy Twemu Miłosierdziu wszystko, co Polskę stanowi, a zwłaszcza tych członków Narodu, którzy nie podążają Twymi drogami. Obdarz ich swą łaską, oświeć mocą Ducha Świętego i wszystkich nas doprowadź do wiecznej jedności z Ojcem.

W imię miłości bratniej zawierzamy Tobie wszystkie narody świata, a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża. Spraw, by rozpoznały w Tobie swego prawowitego Pana i Króla i wykorzystały czas dany im przez Ojca na dobrowolne poddanie się Twojemu panowaniu.

Panie Jezu Chryste, Królu naszych serc, racz uczynić serca nasze na wzór Najświętszego Serca Twego.

Niech Twój Święty Duch zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Niech wspiera nas w realizacji zobowiązań płynących z tego narodowego aktu, chroni od zła i dokonuje naszego uświęcenia.

W Niepokalanym Sercu Maryi składamy nasze postanowienia i zobowiązania. Matczynej opiece Królowej Polski i wstawiennictwu świętych Patronów naszej Ojczyzny wszyscy się powierzamy.

Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie – na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby naszą Ojczyznę i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.

Oto Polska w 1050. rocznicę swego Chrztu uroczyście uznała królowanie Jezusa Chrystusa.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków.
Amen.WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY 2016

1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych

„Patrz synku to są święci” tłumaczyła mama wskazując na piękny witraż, przez który przeświecało słońce oświetlając mrok zabytkowej świątyni.

Czy wiesz kto to są święci- synku?” Wiem, mamo. „To ci przez których świeci światło .”

Święci - to nie są gwiazdy – co świecą światłem odbitym. Oni są jak słońce . Świecą światłem własnego życia. Oświetlają drogi naszego ziemskiego życia , byśmy mogli dojść do nieba. Jeśli chcesz trafić do nieba – wystarczy, że pójdziesz ich śladem.

Oni są już u celu życia. Więc wszyscy mają dziś swoje Święto. A my mamy wspaniałą dziś okazję / nie tylko zresztą dziś/ prosić ich o wstawiennictwo byśmy także świętymi byli.
Świętymi bądźcie ,bo Ja jestem święty
/ Kpł 11,44 /

2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Dzień ten zwany Dniem Zadusznym każe nam pamiętać o zmarłych i o tym, że oni też chcą  „awansować” do nieba, aby świętować razem ze świętymi 1 listopada. I jednych i drugich ciała zostawiliśmy dawno, /albo całkiem niedawno/w cmentarnej -poświęconej ziemi .Przychodzimy więc na to miejsce i przynosimy kwiaty – symbole życia, i zapalamy znicze - nagrobne światło, żywe - nie sztuczne na znak naszej pamięci i modlitewnej tu obecności .Znicz postawiony na grobie na znak pamięci żywych niech będzie też, albo przede wszystkim świadectwem naszej modlitwy dla umarłych.

Wieczne odpoczywanie racz zmarłym dać Panie.


DZIĘKCZYNIENIE ZA PLONY 2016

Dziękczynienie wobec Boga za pomyślny rok, dar Bożej Opatrzności dla rolniczego trudu, oraz zebrane w 2016 roku płody ziemi, rozpoczęliśmy o godz. 12.00 Mszą Świętą  w kościele parafialnym Św.Andrzeja Apostoła w Witowie. Mszę dziękczynną odprawił oraz słowo Boże wygłosił proboszcz Andrzej Aniszczyk. Delegacje poszczególnych wsi z naszej parafii złożyły przed ołtarzem przyniesione i poświęcone przed kościołem, pięknie przystrojone chleby dożynkowe i kosze z owocami. Po uroczystej mszy św. w radosnym korowodzie dożynkowym, w towarzystwie miejscowej orkiestry i pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych i Koła Łowieckiego, udaliśmy się na pobliski plac przykościelny. Tam wspólnie świętowaliśmy do zmroku słuchając muzyki, smakując: chleb ze smalcem, bigos, pieczone kurczaki i kiełbaski oraz inne rarytasy przygotowane przez nasze gospodynie.

W trakcie uroczystości na placu przed kościołem, Starostowie tegorocznych dożynek przekazali chleb upieczony z tegorocznych plonów na ręce Wójta Gminy Bytoń Artura Rucińskiego. Wójt w swoim okolicznościowym wystąpieniu podziękował wszystkim miejscowym rolnikom za trudną i ciężką pracę na roli, życząc wiele satysfakcji  i Błogosławieństwa Bożego.

Do wszystkich bez wyjątku osób, które zaangażowały się w przygotowanie wypieków i innych rarytasów, wystroju sceny a także przygotowanie całej tegorocznej uroczystości dożynkowej, kierujemy serdeczne podziękowania. Dziękujemy obecnym na dożynkach władzom Gminy Bytoń i przedstawicielowi Urzędu Marszałkowskiego. Dziękujemy lokalnym przedsiębiorcom za hojne wsparcie organizacji dożynek a mieszkańcom naszej wsi i całej naszej parafii oraz wszystkim gościom, za tak liczne przybycie na to nasze rolnicze święto.


Wizytacja Kanoniczna 2016

W niedzielę 19 czerwca 2016 roku gościliśmy a naszej parafii ks. bpa Wiesława A. Meringa pasterza Diecezji Włocławskiej podczas wizytacji kanonicznej, która odbywa się co pięć lat.

Po spotkaniu na plebani, modliliśmy się za zmarłych na cmentarzu.

O godz 12.00 uroczyste wejście liturgiczne do kościoła, powitanie przez przedstawicieli parafian, sprawozdanie ks. proboszcza Andrzeja Aniszczyka i uroczysta Msza św. podczas której sakrament bierzmowania przyjęło 90 młodych parafian. Uroczysty nastrój udzielił się wszystkim obecnym w kościele. Słowa podsumowania księdza biskupa wyrażały uznanie dla wszystkich.

Serdeczne podziękowania młodzieży i błogosławieństwo Pasterza Diecezji zakończyły wizytację kanoniczną w naszej parafii.

Gorące podziękowanie pod adresem wszystkich, którzy czynnie zaangażowali się w przygotowanie i godne przeżycie tej uroczystej liturgii.


Odpust Najświętszego Serca Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadająca w piątek po oktawie Bożego Ciała, obchodzona jest jako uroczystość odpustowa w naszej parafii. W tym roku liturgii Eucharystycznej przewodniczył i kazanie odpustowe wygłosił ks. Sławomir Wysocki – rodak z sąsiedniego Świerczyna.


Nabożeństwo do Serca Jezusowego i procesja Eucharystyczna w asyście druhów strażaków przy „muzycznym” udziale miejscowej orkiestry, oraz kapłanów i wiernych dopełniła liturgicznego obchodu uroczystości odpustowych.


Najświętsze Serce Jezusa – zmiłuj się nad nami


UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ


W ostatnią niedzielę maja przeżywaliśmy parafialną Uroczystość I Komunii św.dzieci klas III. Po długich przygotowaniach nadszedł dzień na który czekają zawsze nie tylko dzieci, ale Rodzice, także Dziadkowie, całe rodziny i parafia. Zarówno spowiedzi jaki uroczystej Komunii św. towarzyszą zawsze gorące przeżycia.


Jest to także chwila wspomnień tego dnia sprzed lat. Zaangażowanie dzieci i rodziców sprawiło, że przeżyliśmy te chwile bardzo uroczyście i radośnie. Niech to pierwsze spotkanie z Chrystusem w Komunii św. będzie ważnym dniem w życiu tych 12 dzieci, i niech daje im radość wiary na całe życie.


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, to pełna nazwa dzisiejszej Uroczystości znana też jako Boże Ciało .

Po Mszy św. wyrusza uroczysta procesja Eucharystyczna. Zatrzymuje się przy czterech ołtarzach przygotowanych przez parafian poza obrębem kościoła. Przy każdym czytana jest Ewangelia wg św. Mateusza, Marka , Łukasza i Jana, śpiewane suplikacje i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.

Udział w procesji Bożego Ciała, jest publicznym świadectwem wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jest też znakiem jedności i ludzkiej solidarności wszystkich, którzy pieczołowicie i z pełnym zaangażowaniem przygotowują ołtarze i dekoracje, a potem „prowadzą” do nich Chrystusa, by błogosławił każdą rodzinę, każdy dom, pola, gospodarstwa i nas samych. Liczny udział wiernych, zaangażowanie strażaków, miejscowej orkiestry, wszystkich wiernych, a szczególnie dzieci pozwolił nam wszystkim uwielbić Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Po zakończeniu oktawy Bożego Ciała, obchodzić będziemy 3 czerwca doroczny odpust Najświętszego Serca Pana Jezusa.


Zmartwychwstanie Pańskie 2016


ROK 2016 W KOŚCIELE POWSZECHNYM

Obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski- to najważniejsze wydarzenia,  w roku 2016 w Kościele powszechnym.

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia


Do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, czyli do niedzieli 20 listopada 2016 będzie trwał Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, rozpoczęty  8 grudnia 2015 roku. Program jego obchodów w Watykanie przewiduje m.in. takie wydarzenia pod przewodnictwem papieża jak:  w piątek 4 i sobotę 5 marca 2016 odbędą się “24 godziny dla Pana”, czyli specjalne nabożeństwo pokutne, na 1-3 czerwca zaplanowano jubileusz kapłanów, na 10-12 czerwca - jubileusz chorych i niepełnosprawnych, na 23-25 września - katechetów, na 6 listopada - więźniów. 20 listopada, w uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata, papież zamknie Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra i zakończy Jubileusz Miłosierdzia.

Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie


Z udziałem ok. 2,5 mln osób w dniach 26-31 lipca 2016 roku  odbędą się w Krakowie z udziałem Ojca Świętego 31. Światowe Dni Młodzieży. Otworzy je 26 lipca na Błoniach Krakowskich pod hasłem „Kraków i Polska witają młodzież całego świata ” Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Obecne będą symbole Dni – Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani i Krzyż ŚDM. W czwartek 28 lipca na Błoniach Krakowskich zostanie powitany Ojciec Święty, który nazajutrz w tym samym miejscu poprowadzi Drogę Krzyżową. W sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie z Ojcem Świętym na terenie Campus Misericordiae w Wieliczce. ŚDM zakończy w niedzielę 31 lipca Msza św., podczas której papież ogłosi miejsce kolejnych centralnych obchodów ŚDM. Franciszek ma w Polsce odwiedzić także Częstochowę i Oświęcim. 

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski
.

Przygotowania do jubileuszu Chrztu Polski są jednym z głównych wątków obecnie realizowanego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Czteroletni program obowiązujący w latach 2013- 2017, nakierowany został na odnowienie tożsamości chrzcielnej Polaków. Celem kolejnego roku duszpasterskiego 2015/16, będzie odnowa życia w Chrystusie, które otrzymujemy na Chrzcie Świętym. Najważniejszymi priorytetami programu duszpasterskiego są: sakrament chrztu świętego, nowy Człowiek i duchowość chrzcielna. Hasłem roku duszpasterskiego jest "Nowe życie w Chrystusie" W przygotowania do rocznicy Chrztu Polski wpisuje się X Zjazd Gnieźnieński. Tym razem międzynarodowe spotkanie katolików oraz chrześcijan różnych wyznań, polityków i intelektualistów odbędzie się 11-13 marca 2016 r. pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. W ramach przygotowań do rocznicowych obchodów w Poznaniu zostanie otwarta wystawa „Lux in Oriente – Lux ex Oriente: Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii”. Zaprezentuje ona dzieła wypożyczone m.in. z Watykanu, w tym takie, które publicznie pokazywane są bardzo rzadko. Ekspozycja zawita także do Warszawy i Wrocławia.

Na marzec i kwiecień 2016 r. zaplanowano wystawy i konferencje poświęcone tematyce chrzcielnej i początkom państwa polskiego. Wystawy czynne będą do maja. Wśród proponowanych przedsięwzięć jest m.in. sympozjum „Chrzest Polski z perspektywy XXI wieku” i cykl czterech ekspozycji pod wspólnym tytułem „Rezydencjalne ośrodki państwa pierwszych Piastów. Poznań – Ostrów Lednicki – Gniezno”.

W kolejnych miesiącach zaplanowano wydarzenia i inicjatywy adresowane zarówno do szerokiego grona odbiorów, jak i specjalistów zainteresowanych tematem. Odbędzie się m.in. Królewski Festiwal Artystyczny, konferencja poświęcona historii milenijnych badań archeologicznych 1949-1966, ekspozycja „966 Mesico baptisatur. Chrześcijaństwo na ziemiach polskich” oraz młodzieżowy panel dyskusyjny na Ostrowie Lednickim pt. „Gdzie ochrzcił się Mieszko?”.

Każdy dzień obchodów centralnych od 14 do 16 kwietnia 2016 roku będzie miał swój motyw przewodni. Słowem kluczowym pierwszego dnia będzie „łaska”, zaś symbolem – światło świecy. Organizatorom chodzi o uświadomienie wiernym istoty chrztu oraz tego, że chrzest Polski oznaczał początek zarówno życia kościelnego, jak i struktur państwa. Słowem kluczem drugiego dnia będzie „wierność”, zaś symbolem – krzyż. W ostatnim dniu rocznicowych obchodów, którego głównym motywem będzie „posłanie”, zaś symbolem – woda, wszyscy wierni zostaną raz jeszcze zobowiązani do życia Ewangelią, dzielenia się nią z otoczeniem i dawania chrześcijańskiego świadectwa wszędzie tam, gdzie żyją.