Pierwszy opis kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w
Witowie pochodzi z 1577 roku. Była to świątynia drewniana, z wieżą
spełniającą rolę dzwonnicy. Znajdowały się w nim trzy ołtarze,w tym jeden
w kaplicy z obrazem Matki Bożej. Fundator kościoła nie jest znany.
W roku 1694 staraniem
ks.Andrzeja Albinowskiego wybudowano nową, także drewnianą świątynię.
Obecny
kościół parafialny w Witowie to świątynia w stylu neogotyckim. Świątynia
wybudowana została w latach 1899-1903 wg projektu arch. Konstantego
Wojciechowskiego, dzięki datkom i pracy wiernych pod kierownictwem
ówczesnego proboszcza
ks. Jana Szafrańskiego .Konsekracji świątyni w dniu 19 czerwca 1904 roku dokonał bp Stanisław Zdzitowiecki.
Kościół parafialny w Witowie, położony jest w samym centrum miejscowości, przy rozwidleniu dróg; Witowo-Bytoń, Witowo-Osięciny, Witowo-Płowce. Teren
kościoła ogrodzony kutym parkanem, podzielonym słupkami z cegły
ceramicznej na cokole. Od lewej strony przy wejściu na teren kościoła
znajduje się
dzwonnica konstrukcji stalowej z trzema odlewanymi dzwonami o pięknym, niepowtarzalnym brzmieniu. Po prawej stronie kościoła znajduje się plebania a w jej sąsiedztwie parafialne zabudowania gospodarcze.
W latach 1953-1954 staraniem ks.Kazimierza Szałkowskiego (proboszcz w latach 1952-1975) kościół parafialny gruntownie wyremontowano i pomalowano. W latach 1982-1984 z inicjatywy proboszcza ks.Stanisława Grzybowskiego założone zostały witraże a w 1986 roku świątynię w Witowie pokryto blachą miedzianą. Renowacja polichromii i odnowienie ołtarzy świątyni nastąpiło w 1997 roku. W 2004 roku parafia Witowo obchodziła Jubileusz 100-lecia konsekracji kościoła. Jako wotum wdzięczności na ten Jubileusz ,staraniem obecnego ks.Proboszcza Andrzeja Aniszczyka i mieszkańców parafii postawiono w kościele nowy marmurowy ołtarz. Jego konsekracji 18 czerwca 2004 roku dokonał ks.bp Wiesław Alojzy Mering -pasterz diecezji włocławskiej.
W 2012 roku z inicjatywy Proboszcza ks.Andrzeja Aniszczyka i dzięki pomocy Gminy Bytoń teren przykościelny od strony drogi powiatowej nr.267 został w 2012 roku zagospodarowany i utwardzony, jako parking dla samochodów mieszkańców Witowa ,parafian i przyjezdnych gości.
W 2013 roku z inicjatywy Proboszcza ks.Andrzeja Aniszczyka i dzięki ofiarności parafian wykonana została iluminacja kościoła parafialnego, który jest najstarszym budynkiem zabytkowym w centrum miejscowości Witowo.
Cały teren parafialny w Witowie wraz z kościołem oraz ogrodzeniem i innymi budowlami objęty jest est ochroną dziedzictwa kultury i zabytków - wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 29 sierpnia 1996 roku A/492/1-3 ,dawny rej. zab. nr 392/A.
-na cmentarzu parafialnym - o godz. 12.00